Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Teoria fizyki > Pole magnetyczne

Fizyka - Teoria - Oddziaływanie przewodników z prądem, amper absolutny

Dane są dwa równoległe prostoliniowe nieskończenie długie przewodniki z prądem. Gdy przez te przewodniki płynie prąd (w praktyce o dużym natężeniu), to przewodniki te działają na siebie wzajemnie. Przyciągają się, gdy prąd płynie w obu przewodnikach w jednym kierunku i odpychają się, gdy prąd płynie w kierunkach przeciwnych. Dzieje się tak, bo wokół każdego przewodnika istnieje pole magnetyczne i znajduje się on w polu magnetycznym drugiego, dlatego na każdy przewodnik działa siła elektrodynamiczna.

Rozpatrzymy przewodniki z prądem płynącym w jednym kierunku.


Rozpatrzmy przewodnik 2. Przepływają przez niego linie pola przewodnika 1 od przodu (za rysunek). Za pomocą reguły Fleminga stwierdzimy, że na przewodnik 2 działa siła F2 leżąca w płaszczyźnie rysunku i zwrócona w lewo. Przewodnik 1 jest przekłuwany przez linie pola przewodnika 2 od tyłu (zza rysunku). Regułą Fleminga wyznaczamy zwrot siły działającej na przewodnik 1. Siła F1 działa w prawo.
Rozpatrywane przewodniki przyciągają się.
W podobny sposób można wykazać, że przewodniki z prądami płynącymi w kierunkach przeciwnych odpychają się.



Obliczmy siłę działającą na przewodnik, w którym płynie prąd o natężeniu I2. Przewodniki są prostoliniowe i nieskończenie długie, ale rozpatrujemy siłę działającą na długości delta l.

gdzie:
B1 - indukcja magnetyczna pola przewodnika 1,
I2 - natężenie prądu w przewodniku 2.


Wyraźmy indukcję magnetyczną wzorem:


Po podstawieniu otrzymamy:


Pamiętajmy, że µR dla przewodnika znajdującego się w próżni wynosi 1.

Będąc w tym miejscu tego wywodu, należałoby wspomnieć o definicji ampera absolutnego.
Niech będą zatem dane dwa przewodniki prostoliniowe nieskończenie długie z prądami o równych natężeniach po 1A każdy, umieszczone w próżni w odległości 1m od siebie. Obliczmy siłę działającą na przewodniki na długości 1m.
Powyższe dane podstawiamy do wyprowadzonego powyżej wzoru:


Na podstawie powyższego zadania definiujemy wzorzec ampera absolutnego, tj. jednej z podstawowych jednostek układu SI. Jest to oczywiście jednostka natężenia prądu.
Amper absolutny jest natężeniem prądu, który płynąc w dwóch równoległych nieskończenie długich przewodnikach o znikomym przekroju okrągłym, umieszczonych w próżni w odległości 1m od siebie, powoduje oddziaływanie wzajemne tych przewodników siłą 2 . 10-7 N na każdy metr bieżący tych przewodników.


Zobacz też: Układ SI

Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Zadania dotyczące pola magnetycznego
Pole elektrostatyczne
Prąd elektryczny I
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 17
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna