fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Teoria fizyki > Ruch harmoniczny (drgający)

Fizyka - Teoria - Wahadło matematyczne

Wahadło matematyczne (wahadło proste) jest to ciało o masie punktowej zawieszone na cienkiej, nierozciągliwej nici. Kiedy ciało wytrącimy z równowagi, zaczyna się ono wahać w płaszczyźnie pionowej pod wpływem siły ciężkości. Jest to ruch okresowy. Znajdziemy okres tego ruchu.


Rysunek przedstawia wahadło o długości l i masie m, odchylone od pionu o kąt α. Na masę m działa siła przyciągania grawitacyjnego (siła ciężkości) wyrażana wzorem Q = mg oraz siła naprężenia (naciągu) nici N.
Siłę ciężkości rozkładamy na składowe:
- jedna składowa równoważy siłę naprężenia


- druga składowa dostarcza niezbędnego przyspieszenia dośrodkowego do utrzymania ruchu po łuku okręgu; siła ta jest zwrócona przeciwnie do przesunięcia, więc


Minus oczywiście nie oznacza, że wartość siły jest ujemna, tylko to, że zwrot działania siły jest przeciwny do zwrotu przesunięcia.

Jeżeli kąt α jest mały, to sinα jest bardzo bliskie α mierzonemu w radianach:

x
sin x
Różnica w %
0o = 0.00000 rad 0.00000 0.00
2o = 0.03491 rad 0.03490 0.03
5o = 0.08727 rad 0.08716 0.24
10o = 0.17453 rad 0.17365 0.50
15o = 0.26180 rad 0.25882 1.14


Przemieszczenie wzdłuż łuku wynosi


i dla małych kątów ruch jest w przybliżeniu prostoliniowy. Przyjmując, że

otrzymujemy:

Zauważ, że stała mg/l określa stałą k w równaniu F = -kx


Przy małej amplitudzie okres wahadła matematycznego wynosi więc


Zauważ, że okres nie zależy od masy wahadła.

Ponieważ okres wahadła prostego nie zależy praktycznie od amplitudy, więc takie wahadło stosujemy do mierzenia czasu. Gdy siły hamujące zmniejszą amplitudę wahań, okres pozostanie prawie zupełnie niezmieniony. Dla wyrównania strat spowodowanych tarciem do wahadła zegarowego energia dostarczana jest automatycznie przy pomocy odpowiedniego mechanizmu. Wahadło zegarowe z takim mechanizmem wynalazł Christian Huygens (1629-1695).
Wahadło matematyczne jest również wygodnym narzędziem pomiaru przyspieszenia ziemskiego g. Zamiast wykonywać doświadczenie ze spadkiem swobodnym ciał, wystarczy po prostu zmierzyć l i T.


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Problem z zadaniem [0]
Zadanie z I prędkości kosmicznej bez podania masy planety [0]
Wzór do zadania [0]
Jaka jest podstawowa cecha każdej wielkości fizycznej? [0]
Pomoc w rozwiązywaniu zadań [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 42
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna