Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Teoria fizyki > Ruch prostoliniowy jednostajnie zmienny

Fizyka - Teoria - Ruch jednostajnie opóźniony

Ruch jednostajnie opóźniony to taki ruch, w którym prędkość w kolejnych jednostkach czasu maleje o jednakową wartość. Prędkość jest więc liniową funkcją czasu (malejącą).
Wielkością charakteryzującą dany ruch opóźniony jest opóźnienie. Jest ono w tym rodzaju ruchu zawsze stałe i wyrażane jest wzorem:


Od prędkości początkowej odejmujemy prędkość końcową (odwrotnie niż w ruchu jednostajnie przyspieszonym).
Przyspieszenie w ruchu opóźnionym ma wartość ujemną i obliczamy je jak w ruchu przyspieszonym.
Uwaga! Ważną rzeczą jest uświadomienie sobie, że opóźnienie ma wartość dodatnią, przyspieszenie zaś ujemną. We wzorach używanych tutaj, pisząc a, mamy na myśli opóźnienie.

Równanie drogi w ruchu jednostajnie opóźnionym wyprowadzamy analogicznie do tego, jak to robiliśmy w ruchu przyspieszonym. Otrzymujemy:


Widzimy, że droga w ruchu jednostajnie opóźnionym jest kwadratową funkcją czasu. Zależność drogi od czasu s(t) i prędkości od czasu v(t) przedstawiają poniższe wykresy.


Podsumujmy nasze wiadomości o ruchu jednostajnie opóźnionym:
1. Droga jest kwadratową funkcją czasu.
2. Prędkość jest liniową funkcją czasu.
3. Opóźnienie jest zawsze stałe.
Równania kinematyczne opisujące ruch jednostajnie opóźniony:Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 15
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna