Jak pisaliśmy w punkcie pierwszym, w ruchu po okręgu ciało przebywa jednakowe odcinki łuków w jednakowych odstępach czasu. Wynika stąd, że jest to rodzaj ruchu jednostajnego, w którym wzór na prędkość wynosił:

Zobaczmy, co się dzieje, gdy punkt zakreśli pełen okrąg. Wtedy droga s = 2 pi r, bo tyle wynosi obwód okręgu, a czas t = T (patrz wyżej: definicja okresu). Podstawmy to do powyższego wzoru...

...i otrzymaliśmy wzór na prędkość, zwaną w ruchu po okręgu prędkością liniową, dla odróżnienia od prędkości kątowej, o której powiemy w następnym punkcie. Uwzględniając to, że okres jest odwrotnością częstotliwości, otrzymujemy alternatywny wzór:

Prędkość liniowa jest wektorem stycznym do okręgu w każdym punkcie chwilowego położenia ciała (ponieważ prędkość jest styczna do toru w każdym ruchu krzywoliniowym):
Jak widać prędkości w każdym punkcie łuku są sobie liczbowo równe, jednakże jako wektory są już różne (bo mają różne kierunki i zwroty).Zobacz też: prędkość w ruchu jednostajnym (prostoliniowym) Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.