Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Teoria fizyki > Kinematyka ruchu obrotowego

Fizyka - Teoria - Prędkość liniowa

Jak pisaliśmy w punkcie pierwszym, w ruchu po okręgu ciało przebywa jednakowe odcinki łuków w jednakowych odstępach czasu. Wynika stąd, że jest to rodzaj ruchu jednostajnego, w którym wzór na prędkość wynosił:


Zobaczmy, co się dzieje, gdy punkt zakreśli pełen okrąg. Wtedy droga s = 2 pi r, bo tyle wynosi obwód okręgu, a czas t = T (patrz wyżej: definicja okresu). Podstawmy to do powyższego wzoru...


...i otrzymaliśmy wzór na prędkość, zwaną w ruchu po okręgu prędkością liniową, dla odróżnienia od prędkości kątowej, o której powiemy w następnym punkcie. Uwzględniając to, że okres jest odwrotnością częstotliwości, otrzymujemy alternatywny wzór:


Prędkość liniowa jest wektorem stycznym do okręgu w każdym punkcie chwilowego położenia ciała (ponieważ prędkość jest styczna do toru w każdym ruchu krzywoliniowym):

Jak widać prędkości w każdym punkcie łuku są sobie liczbowo równe, jednakże jako wektory są już różne (bo mają różne kierunki i zwroty).

Zobacz też: prędkość w ruchu jednostajnym (prostoliniowym)

Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 23
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna