fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Teoria fizyki > Kinematyka ruchu obrotowego

Fizyka - Teoria - Przyspieszenie dośrodkowe

Spójrzmy na punkt trzeci naszego rozdziału. Piszę tam, że ruch jednostajny po okręgu to taki ruch, w którym wartość prędkości liniowej jest stała. No dobrze - ale z drugiego rozdziału wszyscy wiemy (mam nadzieję), że jeśli prędkość jest stała, to nie ma przyspieszenia...
A jednak w tym rodzaju ruchu jest. Spróbujmy rozważyć ten problem.

Pamiętacie ten obrazek? Tak, był on też w punkcie drugim. Spójrzmy na dwa zapisy prędkości obok rysunku. Prędkości te mają jednakowe wartości liczbowe, ale RÓŻNE kierunki. Oczywiście dlatego te wektory są różne. Jeśli wektory prędkości v1 i v2 nie są sobie równe, to ich różnica, czyli przyrost prędkości Δv jest różny od zera i wobec tego istnieje przyspieszenie wyrażane wzorem:


Z rysunku widać, że wektor Δv jest równy:


Przyspieszenie to nazywamy dośrodkowym, bo kierunek wektora przyrostu prędkości Δv, a tym samym przyspieszenie, dąży do kierunku promienia, zwrot zaś jest ku środkowi okręgu (lepiej to widać dla mniejszych odległości punktów, z których wychodzą wektory v1 i v2).

Na koniec podam wzór na przyspieszenie dośrodkowe (dokładne wyprowadzenie tego wzoru znajdziesz w dziale Wyprowadzenia):I na koniec zgrabnie to wszystko podsumujmy:
1. wektor prędkości liniowej jest styczny do okręgu, a wektor przyspieszenia dośrodkowego jest zwrócony ku środkowi okręgu. Jest więc prostopadły do wektora prędkości liniowej,
2. przyspieszenie jest konsekwencją zmiany kierunku prędkości, a nie zmiany wartości prędkości.


Zobacz też: Przyspieszenie


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Problem z zadaniem [0]
Zadanie z I prędkości kosmicznej bez podania masy planety [0]
Wzór do zadania [0]
Jaka jest podstawowa cecha każdej wielkości fizycznej? [0]
Pomoc w rozwiązywaniu zadań [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 60
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna