Prosimy o wy³±czenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona g³ówna > Teoria fizyki > Zasady dynamiki Newtona

Fizyka - Teoria - II zasada dynamiki Newtona

Galileusz wykaza³, ¿e si³a nie jest potrzebna do podtrzymania ruchu jednostajnego cia³a. Newton uj±³ to w postaci prawa bezw³adno¶ci jako pierwsz± zasadê dynamiki. Newton poszed³ jednak¿e dalej od swojego poprzednika, stwierdzaj±c, ¿e si³a nie jest potrzebna do podtrzymania ruchu jednostajnego, ale konieczna jest do zmiany wektora prêdko¶ci cia³a. ¯adna zmiana prêdko¶ci nie zajdzie, je¶li nie zadzia³a na cia³o si³a. Innymi s³owy, si³a dzia³aj±ca na cia³o wywo³uje zmianê prêdko¶ci, czyli nadaje mu przyspieszenie. To w³a¶nie jest tre¶ci± drugiej zasady dynamiki, któr± zgrabniej mo¿emy wypowiedzieæ w nastêpuj±cy sposób:
Je¿eli na cia³o dzia³a uk³ad si³ wzajemnie nie równowa¿±cych siê, to znaczy istnieje wypadkowa tych si³, to cia³o porusza siê ruchem jednostajnie przyspieszonym (lub opó¼nionym) z przyspieszeniem (lub opó¼nieniem) wprost proporcjonalnym do dzia³aj±cej si³y zgodnie z ni± skierowanym oraz odwrotnie proporcjonalnym do masy cia³a.
Powy¿sz± zasadê wyrazimy wzorem:


gdzie:
Fw - wypadkowa si³.

Korzystaj±c z II zasady dynamiki, definiujemy jednostkê si³y w uk³adzie SI. Jednostk± si³y jest 1 niuton (1 N) - jest to si³a, która masie jednego kilograma nadaje przyspieszenie 1 m/s2.



Zobacz te¿: Ruch jednostajnie przyspieszony Ruch jednostajnie opó¼niony

Znalaz³e¶ b³±d w materiale? Skontaktuj siê z nami, przysy³aj±c adres strony, na której znajduje siê b³±d i informacjê o tym, czego dotyczy b³±d.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Do¶wiadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochy³± [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" u¿ywa plików cookies. S± to pliki instalowane w urz±dzeniach koñcowych osób korzystaj±cych z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jako¶ci ¶wiadczonych us³ug w tym dostosowania tre¶ci serwisu do preferencji u¿ytkownika, utrzymania sesji u¿ytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania tre¶ci reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, ¿e istnieje mo¿liwo¶æ okre¶lenia przez u¿ytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostêpu do informacji zawartych w plikach cookies za pomoc± ustawieñ przegl±darki lub konfiguracji us³ugi. Szczegó³owe informacje na ten temat dostêpne s± u producenta przegl±darki, u dostawcy us³ugi dostêpu do Internetu oraz w Polityce prywatno¶ci.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 16
Wszystkie artyku³y i publikacje znajduj±ce siê w portalu Fizyka Jamnika s± chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materia³ów bez naszej zgody jest zabronione
Obs³uga informatyczna