fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Teoria fizyki > Praca, moc, energia

Fizyka - Teoria - Zasada zachowania energii

Aby sformułować zasadę zachowania energii musimy dowiedzieć się, co to są siły zachowawcze. Przykładem siły zachowawczej jest siła grawitacji. Jeżeli podniesiemy ciało na pewną wysokość, to praca wykonana przez siłę równą sile ciężkości, lecz przeciwnie skierowaną nie ginie, ale odnajdujemy ją w energii potencjalnej, którą możemy znów wykorzystać do wykonania pracy. Mówimy, że praca wykonana przeciwko sile ciężkości została "zachowana". Tarcie natomiast należy do sił niezachowawczych. Związane jest to z tym, że przy działaniu siły tarcia wydziela się ciepło i energia się rozprasza. Nie można jej odzyskać w prosty sposób.

Energia mechaniczna ciała to suma energii potencjalnej i kinetycznej danego ciała.


Zasada zachowania energii odnosi się do układów zachowawczych, czyli takich, w których działają tylko siły zachowawcze.

Weźmy pod uwagę ciało o masie m spadające w próżni z wysokości h. Gdybyśmy przebadali dokładnie ruch ciała na wszystkich etapach spadania, obliczając energię potencjalną i energię kinetyczną, to stwierdzilibyśmy, że suma tych energii pozostaje w każdym momencie wielkością stałą.

Wielkość E zwana całkowitą energią mechaniczną układu jest zachowana. Natomiast dwa składniki tej energii doznają w ciągu ruchu zmian, przechodzących wzajemnie w siebie. Gdy ciało znajduje się na wyskokości h, energia całkowita równa się energii potencjalnej. W następnych momentach, gdy ruch się zacznie i ciało zmniejsza swoją wysokość, maleć będzie energia potencjalna, a odpowiednio narastać energia kinetyczna. Na końcu ruchu, gdy h = 0 energią całkowitą będzie energia kinetyczna.
Zasadę zachowania energii możemy więc wypowiedzieć:
Suma energii kinetycznej i potencjalnej w układzie, na który nie działają siły zewnętrzne i nie następuje w nim rozpraszanie energii wskutek działania sił niezachowawczych, jest wielkością stałą.


Zobacz też: Zadanie 18


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Ruch prostoliniowy jednostajnie zmienny
Zasady dynamiki Newtona
Pęd, zasada zachowania pędu
 
 Problem z zadaniem [0]
Zadanie z I prędkości kosmicznej bez podania masy planety [0]
Wzór do zadania [0]
Jaka jest podstawowa cecha każdej wielkości fizycznej? [0]
Pomoc w rozwiązywaniu zadań [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 56
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna