Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Pole grawitacyjne > Zadanie 3
Pole grawitacyjne - Zadanie 3

Treść:
Jakie jest przyspieszenie grawitacyjne na planecie, której zarówno promień, jak i masa, są dwa razy większe od promienia i masy Ziemi?

Dane:
RZ - promień Ziemi
MZ - masa Ziemi
RP = 2RZ - promień planety
MP = 2MZ - masa planety
gZ - przyspieszenie grawitacyjne Ziemi
G - stała grawitacji


Szukane:
gP = ?

Wzory:
1. Prawo powszechnego ciążenia:

2. Siła ciężkości (grawitacji):


Rozwiązanie:
Napiszmy wzór na prawo powszechnego ciążenia dla Ziemi:gdzie:
m - masa jakiegoś ciała znajdującego się na powierzchni Ziemi.

Wiemy również, że na powierzchni Ziemi na ciało o masie m działa siła grawitacji wyrażana wzorem:Przyrównajmy dwa powyższe wzory...Zauważmy, że wzór na przyspieszenie grawitacyjne jakiejkolwiek planety zależy tylko od masy i promienia tej planety (stała G jest zawsze taka sama). Możemy więc napisać wzór na przyspieszenie grawitacyjne dla naszej szukanej planety:Z treści zadania wiemy, że RP = 2RZ i że MP = 2MZ. Wykorzystajmy te dane, podstawiając je do powyższego wzoru:I teraz najważniejsza rzecz w tym zadaniu. Liczymy dalej:Napisałem tu dwa wzory na przyspieszenie grawitacyjne. Pierwszy dla Ziemi, drugi dla szukanej planety. Zauważmy, że w drugim wzorze, gdy wyciagniemy na początek wszystkie wartości liczbowe, zostanie nam wyrażenie przedstawiające przyspieszenie grawitacyjne Ziemi. Dlatego w to miejsce możemy wstawić gZ i... po zadaniu. :)


Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Pole grawitacyjne
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 21
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna