Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Pole grawitacyjne > Zadanie 4
Pole grawitacyjne - Zadanie 4

Treść:
Na jakiej wysokości ponad powierzchnią Ziemi przyspieszenie jest równe połowie przyspieszenia na powierzchni Ziemi?

Dane:
0.5 gZ = gH
gZ, MZ, RZ, G - wartości nam znane (chociażby z tablic)


Szukane:
h = ?

Wzory:
1. Prawo powszechnego ciążenia:

2. Siła grawitacji (ciężkości):


Rozwiązanie:
Do naszych rozważań weźmy sobie jakieś ciało o masie m, względem którego będziemy badać przyspieszenie grawitacyjne.
Na początek umieśćmy nasze ciało na powierzchni Ziemi. Wtedy z prawa powszechnego ciążenia:Oczywiście na takie ciało działa również identyczna siła przyciągania ziemskiego, wyrażana wzorem:Przyrównajmy nasze dwa wzory, otrzymamy wzór na przyspieszenie ziemskie:Teraz umieśćmy nasze ciało, na takiej wysokości h, w której będzie spełnione nasze równanie 0.5 gZ = gH. Teraz odległość od środka Ziemi jest równa RZ + h.
Podobnie jak poprzednio, określamy wzory na siłę - z prawa ciążenia......i z siły ciężkości:Mogłoby paść pytanie: dlaczego na wysokości h przyciąganie ziemskie nie jest równe gZ? Ponieważ przyciąganie ziemskie gZ przyjmujemy blisko powierzchni Ziemi. Lecz wiemy, że im bardziej się oddalamy, tym wartość tego przyspieszenia maleje.
Przyrównajmy dwa powyższe wzory:Mając wartości gZ i gH możemy podać ostateczne rozwiązanie:Ponieważ wartość promienia Ziemi jest znana, można było pokusić się o dokładne wyliczenie odległości h. Koniec. :)


Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Pole grawitacyjne
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 22
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna