Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Pole grawitacyjne > Zadanie 6
Pole grawitacyjne - Zadanie 6

Treść:
Ile musiałby wynosić okres obrotu kuli ziemskiej wokół własnej osi, aby siła odśrodkowa bezwładności zrównoważyła na równiku siłę grawitacyjną? Promień Ziemi RZ=6370 km, a przyspieszenie ziemskie g=9.8m/s2.

Dane:
RZ = 6370 km = 6370000 m
g = 9.8 m/s2
FG = FB


Szukane:
T = ?

Wzory:
1. Siła bezwładności

2. Prędkość liniowa (w ruchu po okręgu)

3. Siła grawitacji

Rysunek:

Rozwiązanie:
Jesteśmy na równiku, na powierzchni Ziemi. Umieszczamy tam jakieś ciało, porusza się ono po okręgu o długości 2 π RZ (obwód Ziemi). Na nasze ciało poruszające się po okręgu działa siła odśrodkowa bezwładności. Wzór na tę siłę wyrażamy wzorem:Ponieważ chcemy znaleźć okres T (czyli czas jednego obrotu kuli), musimy skorzystać ze wzoru na prędkość liniową w ruchu po okręgu:Wstawmy więc nasz drugi wzór do pierwszego:Siłę grawitacyjną oczywiście wyrażamy następującym wzorem:Korzystamy teraz z warunku podanego w zadaniu, że FG = FB:Należy pamiętać, by promień podany w kilometrach, zamienić na metry. Na koniec sprawdźmy jeszcze poprawność naszej jednostki:

Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Pole grawitacyjne
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 17
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna