Cia³o umieszczone na powierzchni Ziemi o promieniu R - na biegunie (punkt A na rysunku) ma ciê¿ar 640N. Ile wynosi si³a grawitacji w punkcie B oddalonym o 3R od powierzchni Ziemi?
|
R
FA = 640 N
FB = ?
1. Si³a grawitacji
|
|
|
Cia³o znajduje siê blisko powierzchni Ziemi, czyli w punkcie A. Mamy podany ciê¿ar takiego cia³a, który wynosi QA. Poniewa¿ jeste¶my na (lub blisko) powierzchni Ziemi, taki ciê¿ar mo¿na wyliczyæ korzystaj±c z si³y ciê¿ko¶ci lub z prawa powszechnego ci±¿enia.
Ale przecie¿ my mamy obliczyæ ciê¿ar na wysoko¶ci 3R (punkt B), czyli ju¿ nie przy powierzchni Ziemi, tylko daleko od niej. Teraz wiêc nie mo¿emy skorzystaæ z si³y ciê¿ko¶ci, ale z pomoc± przychodzi nam drugi wzór - prawo powszechnego ci±¿enia (czyli inaczej si³a grawitacji):
gdzie:
m - masa cia³a,
M - masa Ziemi,
G - sta³a grawitacji,
R - odleg³o¶æ od ¶rodka Ziemi.
Dlaczego powy¿ej pogrubi³em wyraz "od ¶rodka"? Dlatego, aby¶cie do wzoru dla punktu B podstawili 4R a nie 3R (spójrzcie te¿ na rysunek).
Napiszmy jeszcze ten sam wzór tym razem dla punktu A:
Aby wyliczyæ szukan± si³ê FB, nale¿y po³±czyæ dwa powy¿sze wzory. Sposobów jest kilka - my wyprowadzimy z drugiego sta³± grawitacji G...
...i wstawimy j± do wzoru pierwszego:
Tak wiêc w punkcie B na cia³o dzia³a si³a grawitacji równa 40 N.Jamnik
« powrót do listy zadañZnalaz³e¶ b³±d w materiale? Skontaktuj siê z nami, przysy³aj±c adres strony, na której znajduje siê b³±d i informacjê o tym, czego dotyczy b³±d.