Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Pole grawitacyjne > Zadanie 8
Pole grawitacyjne - Zadanie 8

Treść:
Ciężar człowieka na powierzchni Ziemi wynosi 700N. Ile on by wynosił na planecie o czterokrotnie większej masie i dwukrotnie większym niż Ziemia promieniu?

Dane:
FZ = 700 N
MP = 4 MZ
RP = 2 RZ


Szukane:
FP = ?

Wzory:
1. Siła grawitacji


Rozwiązanie:
W tym zadaniu indeksem Z będziemy oznaczać dane powiązane z Ziemią, a indeksem P - powiązane z nieznaną nam planetą.

Człowiek znajduje się na Ziemi i ma ciężar FZ (przez ciężar oczywiście rozumiemy siłę grawitacji). Zapiszmy odpowiedni wzór dla tej sytuacji:Zwróć uwagę, że m (masa człowieka) i G (stała grawitacji), to wartości niezmienne - zarówno na Ziemi, jak i na planecie - dlatego przy tych wartościach indeksów nie piszemy.
Teraz przenosimy naszego człowieka na planetę o większym promieniu i większej masie. Zapiszmy identyczny wzór:Aby wyliczyć ciężar na planecie, należy powyższe dwa wzory przyrównać. Można to zrobić na dwa sposoby - wyprowadzając w którymś ze wzorów m lub G i wstawiając to do wzoru drugiego. My dla przykładu wyprowadzimy dla masy człowieka m. Liczymy ją więc z pierwszego wzoru.....i wstawiamy do drugiego:Korzystamy jeszcze z danych, czyli z tego, że promień planety jest dwa razy większy od ziemskiego, a masa planety jest cztery razy większa od masy ZiemiNa takiej planecie masa człowieka nie zmieni się i będzie wynosić 700 N.


Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Pole grawitacyjne
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 17
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna