Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Hydrodynamika i hydrostatyka > Zadanie 12
Hydrodynamika i hydrostatyka - Zadanie 12

Treść:
Kra lodowa o gęstości 900kg/m3 i objętości 1m3 pływa po wodzie (rys. 1). Ile wynosi ciężar, jaki można położyć na tej krze, aby zanurzyła się całkowicie (rys. 2)?

Dane:
ρl = 900 kg/m3
ρw = 1000 kg/m3
Vzan = V
V = 1 m3


Szukane:
Q = ?

Wzory:
1. Prawo Archimedesa

2. Ciężar

3. Gęstość

Rysunek:

Rozwiązanie:
Chcemy policzyć, jaki ciężar możemy położyć na krę, aby ta była całkowicie zanurzona, a jej górna część pokrywała się z lustrem wody. W tym przypadku siła wyporu FW równoważy ciężar kry Ql i ten dodatkowy Q, który chcemy wyznaczyć.Po uwzględnieniu wzoru na gęstość oraz faktu, że kra jest całkowicie zanurzona, możemy powyższe równanie trochę przekształcić.Teraz możemy podstawić dane liczbowe i policzyć wartość tego ciężaru.Dodatkowy ciężar, jaki możemy przyłożyć, ma wartość 1000N.


namyslowianin

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Hydrodynamika i hydrostatyka
 
 Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 25
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna