Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Hydrodynamika i hydrostatyka > Zadanie 3
Hydrodynamika i hydrostatyka - Zadanie 3

Treść:
Ile wynosi przybliżony stosunek ciśnień hydrostatycznych słupa wody o wysokości 1m na Księżycu i na Ziemi?

Dane:
h = 1m

Szukane:
pk / pz = ?

Wzory:
Ciśnienie hydrostatyczne

Stosunek przyspieszenia grawitacyjnego na Księżycu i Ziemi


Rozwiązanie:
Najpierw policzymy ciśnienie hydrostatyczne słupa cieczy na Księżycu i na Ziemi. Skorzystamy w tym celu ze wzoru na ciśnienie hydrostatyczne.A teraz policzymy stosunek tych wartości.


Szukany stosunek ciśnień wynosi pk / pz = 1/6.


Dla zainteresowanych...
Oczywiście ktoś mógłby nas zapytać, a skąd wiemy, że stosunek przyspieszenia grawitacyjnego na Księżycu i Ziemi wynosiWzięliśmy tę wartość z tablic (a raczej głowy), podpowiemy jednak jak to wyliczyć. Wyobraźmy sobie, że mamy dwa identyczne ciała o masie m - jedno blisko powierchni Ziemi (z), drugie Księżyca (k). Na oba ciała działa siła grawitacji......a siła grawitacji, to inaczej siła wynikająca z prawa powszechnego ciążenia:Ponieważ to są te same siły, możemy je przyrównać i otrzymujemy wzory na przyspieszenia grawitacyjne Ziemi i Księżyca:Jak widzimy z tablic będą nam potrzebne wartości masy i promienia naszych planet:Szukany stosunek przyspieszeń wynosi więc rzeczywiście:
Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Hydrodynamika i hydrostatyka
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 21
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna