Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Hydrodynamika i hydrostatyka > Zadanie 5
Hydrodynamika i hydrostatyka - Zadanie 5

Treść:
Wodę ze szklanki cylindrycznej przelano w całości do drugiej szklanki cylindrycznej o promieniu podstawy dwukrotnie większym. Jak zmieniło się ciśnienie wody na dno w drugiej szklance, w porównaniu z ciśnieniem na dno w szklance pierwszej?

Dane:
r2 = 2 r1

Szukane:
p2 / p1 = ?

Wzory:
Ciśnienie


Rozwiązanie:
Policzmy ciśnienie wywierane na dno pierwszej i drugiej szklanki. Rolę siły F pełni ciężar cieczy i w obu przypadkach jest taki sam (w treści zadania jest napisane, że wodę przelewamy całkowicie).


Uwzględniając fakt, że:Możemy wzór na ciśnienie wywierane na dno drugiej szklanki zapisać w inny sposób.Ponieważ w wyrażeniach na ciśnienia wywierane na dno każdej ze szklanek występują te same wielkości, więc możemy przystąpić do policzenia szukanego stosunku. Już teraz widać, że wynosi on 1/4, ale dla pewności to sprawdzimy.


.

W drugiej szklance ciśnienie na dno zmalało czterokrotnie.


namysłowianin

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Hydrodynamika i hydrostatyka
 
 Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 18
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna