Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Hydrodynamika i hydrostatyka > Zadanie 9
Hydrodynamika i hydrostatyka - Zadanie 9

Treść:
Klocek z drewna o gęstości 600kg/m3 pływa w cieczy, przy czym 25% objętości klocka wystaje nad jej powierzchnię. Ile wynosi gęstość cieczy?

Dane:
ρkl = 600 kg/m3
Vwyn = 25% V


Szukane:
ρc = ?

Wzory:
1. Prawo Archimedesa

2. I zasada dynamiki Newtona
3. GęstośćRozwiązanie:
Klocek jest zanurzony w cieczy częściowo. Ponadto nie przemieszcza się w cieczy. Na mocy I zasady dynamiki Newtona wiemy, że aby ciało pozostało w spoczynku, siły nań działające muszą się równoważyć. Na klocek działa siła przyciągania grawitacyjnego oraz siła wyporu. To właśnie te dwie siły muszą być w równowadze.Wiemy jaka część klocka wystaje, a więc pośrednio jaka jest zanurzona. Przekształćmy dalej powyższe równanieTeraz wykorzystując wzór na gęstość, możemy znaleźć masę klocka. Zauważ, że ρkl to gęstość klocka, a nie cieczy!Przekształcamy dalej nasze równanie:
Gęstość cieczy jest równa 800 kg/m3.


namyslowianin

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Hydrodynamika i hydrostatyka
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 31
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna