Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl  ::  mamy 15 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Przeminy gazu doskonałego, zasady termodynamiki > Zadanie 6
Przemiany gazu doskonałego, zasady termodynamiki - Zadanie 6

Treść:
Młot parowy o masie m=4 ton uderza z prędkością v=3m/s w żelazną płytę o masie mp=6kg i cieple właściwym cw=500J/kgK. O ile ogrzeje się podczas jednego uderzenia ta płyta, jeżeli 80% energii wydzielonej przy uderzaniu młota zostaje zużyte na ogrzewanie płyty?

Dane:
m = 4 t = 4000 kg
v = 3 m/s
mp = 6 kg
cw = 500 J/kgK


Szukane:
ΔT = ?

Wzory:
1. Energia kinetyczna

2. Ciepło pobierane/oddawane


Rozwiązanie:
Młot, uderzając w płytę, posiada pewną prędkość, a co się z tym wiąże energię kinetyczną. Przekazuje 80% swojej energii płycie. Co się stało z pozostałymi 20%? Została zamieniona na np. pokonanie oporu powietrza czy na ogrzanie się młota, lecz to nie jest obiektem naszego zainteresowania w tym zadaniu :).
Energia przekazana płycie zostaje zamieniona na ogrzanie płyty (ponieważ zakładamy, że płyta pozostała w spoczynku):Podczas ogrzewania (dostarczania energii) bez zmiany stanu skupienia ciała dochodzi do wzrostu jego temperatury zgodnie ze wzorem:Rozwiązując równanie ze względu na ΔT otrzymujemy:Podstawiając dane mamy:Sprawdźmy na koniec jednostkę:Ostatecznie wyliczyliśmy, że płyta ogrzeje się o 4.8 (stopni) Kelwina.


Jawor

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Przemiany gazu doskonałego, zasady termodynamiki
 
 Przechodzień stojący na szosie, słyszy dźwięk klaksonu zbliżającego się samochodu odpowiadający częs [0]
ciśnienie gazu w butli [0]
Zadanie z termodynamiki [0]
wzór na siłę G w ruchu po okręgu [1]
Układy równań zasady Dynamiki [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2020 Fizyka Jamnika. Online: 60
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna