W punkcie A, leżącym w połowie odległości między ładunkami dodatnimi o nieznanej wartości, natężenie pola elektrostatycznego jest równe E. Jaką wartość ma ładunek q, jeżeli odległość między ładunkami wynosi r?
|
r
E
q = ?
1. Natężenie pola elektrostatycznego:

|
|
|
Ładunki q i 2q wytwarzają pewne pole elektrostatyczne. Na rysunku zaznaczano wektor natężenia pola elektrostatycznego w punkcie A. Zasada superpozycji mówi, że jeżeli chcemy policzyć natężenie pola elektrostatycznego w jakimś punkcie pola, w którym jest kilka ładunków, to natężenie tego pola przedstawiamy jako sumę wektorową natężeń pól pochodzących od każdego z ładunków.
Zatem nasze natężenie E
Obliczmy natężenia pola pochodzące od każdego z ładunków:
Wektor natężenia pola skierowany jest zawsze od ładunku dodatniego
Tak więc zgodnie z zasadą odejmowania wektorów, aby otrzymać wartość wektora E należy od wektora E2q odjąć wektor Eq
Zauważcie, że pierwszy wzór przedstawiał zapis wektorowy sytuacji, ten powyższy natomiast przedstawia zapis niewektorowy; pozwala on nam wyliczyć wartość wektorów. Zatem
Z otrzymanej zależności możemy wyliczyć ładunek q.
Pamiętajmy, że k to stała, która zależy między innymi od środowiska, w którym znajduje się pole. Zakładamy, że ładunki znajdują się w próżni.

Jamnik
« powrót do listy zadańZnalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.