Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Prąd elektryczny II > Zadanie 11
Prąd elektryczny II - Zadanie 11

Treść:
Trzy oporniki (R=1Ω) połączono ze źródłem prądu o sile elektromotorycznej ε=12V i oporze wewnętrznym r=2Ω. Jakie natężenie prądu wskaże amperomierz A? Ile wyniosą wskazania woltomierzy? Ile wynosi spadek napięcia na oporze wewnętrznym r?

Dane:
R = 1 Ω
r = 2 Ω
ε = 12 V


Szukane:
I = ?
U1 = ?
U2 = ?
Ir = ?


Wzory:
1. Natężenie prądu

2. Prawo Ohma

3. Szeregowe łączenie oporników
4. Napięcie użyteczne

Rozwiązanie:
Zaczynamy!
Wyliczenie natężenia prądu I na tym etapie nie powinno już sprawiać trudności, nieprawdaż? Wystarczy tylko podstawić dane do wzoru. Zauważ, że wzór ten mówi o oporze zewnętrznym całkowitym (zastępczym), tak więc najpierw korzystając z zasad szeregowego łączenia oporników wyliczamy opór zastępczy:


Natężenie prądu wynosi

Teraz zajmiemy się woltomierzami. Najpierw tym drugim.
Wskazuje on wartość napięcia użytecznego, ponieważ obejmuje kawałek obwodu, w którym jest bateria (SEM) oraz jej opór wewnętrzny, który powoduje spadek napięcia. Zatem woltomierz drugi wskazuje napięcie


Zauważmy, że wartość I r charakteryzuje nam spadek napięcia na oporze wewnętrznym, a więc:

Pozostaje nam znaleźć wartość napięcia wskazywaną przez woltomierz pierwszy. Nie jest to trudne. Mamy bowiem układ szeregowy oporników, a więc przez każdy z nich przepływa ten sam prąd o natężeniu I. Mając opór 2R tego opornika i korzystając z prawa Ohma możemy wyliczyć szukane napięcie

Amperomierz wskazuje natężenie prądu równe 1.2 A, woltomierz pierwszy wskazuje napięcie 2.4 V, drugi 9.6 V, natomiast spadek napięcia na oporze wewnętrznym wynosi 2.4 V.

Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Prąd elektryczny II
Prawo Ohma
Łączenie oporników
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 17
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna