fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Indukcja elektromagnetyczna > Zadanie 1
Indukcja elektromagnetyczna - Zadanie 1

Treść:
Dwa przewodniki kołowe o promieniach r i 2r umieszczone są w jednorodnym polu magnetycznym B prostopadłym do płaszczyzn przewodników (rys.). Ile wynosi strumień indukcji magnetycznej przenikający przez powierzchnię między przewodnikami?

Dane:
r
2r
B
Szukane:
Φ = ?
Wzory:
Strumień pola magnetycznego


Rozwiązanie:
Strumień pola magnetycznego Φ o indukcji B przez powierzchnię o polu ΔS definiujemy jako:gdzie α oznacza kąt, jaki tworzy wektor indukcji pola magnetycznego z prostą prostopadłą do powierzchni ΔS.
Nasza powierzchnia ΔS to powierzchnia pierścienia. Otrzymamy ją poprzez odjęcie pola koła S2 o promieniu r od pola powierzchni koła S1 o promieniu 2r.


gdzie:


W zadaniu jest napisane, że przewodniki są umieszczone w polu magnetycznym prostopadle do wektora B. Oznacza to, że prosta prostopadła do powierzchni ΔS, jaką tworzą te dwa przewodniki, jest nachylona do wektora indukcji B pod kątem prostym, czyli α=900. Dzięki temu:Podstawiając po kolei wyszystko co wyżej zostało napisane do pierwotnego wzoru, otrzymujemy:Strumień indukcji magnetycznej przenikającej przez powierzchnię między przewodnikami (czyli pierścienia) wynosi 3Bπr2.


Monika Leniec

« powrót do listy zadań

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Indukcja elektromagnetyczna
 
 lepkosc cieczy wahadlo matematyczne [0]
Energetyka całkowita ksztaltow [0]
Gęstość cieczy. Trudne zadanie [0]
Prawa dynamiki, ruch po lini prostej [0]
Gęstość gazów. [1]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 60
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna