Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Prąd przemienny > Zadanie 2
Prąd przemienny - Zadanie 2

Treść:
Przez grzejnik o oporze R=50Ω w ciągu t=5min popłynął sinusoidalnie zmienny prąd o wartości maksymalnej I0=2A. Ile wynosi ilość wydzielonego ciepła w tym czasie?

Dane:
R = 50 Ω
t = 5 min
I0 = 2 A


Szukane:
Q = ?

Wzory:
1.Zasada zachowania energii

2.Natężenie skuteczne

3.Moc skuteczna

4.Prawo Ohma

5.Praca zmiennego prądu elektrycznego


Rozwiązanie:
Zgodnie z zasadą zachowania energii ciepło pobrane przez układ jest równe wzrostowi jego energii wewnętrznej układu plus pracy wykonanej przez otoczenie nad tym układem.W naszym przypadku ciepło pobrane przez układ jest równe tylko pracy wykonanej przez prąd:Praca zmiennego prądu elektrycznego wyraża się wzorem:Czas przeliczamy na sekundy:Moc skuteczną prądu określa wzór:Zgodnie z prawem Ohma możemy zapisać, że:a w naszym przypadku:Przekształcamy powyższy wzór do postaci:i wstawiamy do wzoru na moc skuteczną:Natężenie skuteczne definiujemy jako iloraz natężenia maksymalnego i pierwiastka z dwóch:Po tych wszystkich przekształceniach nasz wzór na moc skuteczną wygląda teraz tak:Podstawiamy ten wzór do wzoru na pracę prądu:i ostatecznie:Wstawiamy dane:Na koniec sprawdzimy poprawność wzoru, wyliczając jednostkę - skoro mamy ciepło, powinien wyjść nam dżul:Zatem ilość wydzielonego ciepła wynosi 30000 J.


Jawor

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Prąd zmienny
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 21
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna