fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Fale, ruch falowy, akustyka > Zadanie 1
Fale, ruch falowy, akustyka - Zadanie 1

Treść:
Odległość między kolejnymi grzbietami fal rozchodzących się na powierzchni jeziora wynosi l=6m. Położona na wodzie piłka wykonuje drgania o okresie T=4s. Ile wynosi prędkość rozchodzenia się fali na wodzie?

Dane:
l = 6m
T = 4s
Szukane:
v = ?
Wzory:
Prędkość fali


Rozwiązanie:
Piłka wykonuje drgania na "falującej" wodzie. Oznacza to, że z punktu widzenia obserwatora unosi się ona, gdy fala przechodzi z doliny do grzbietu i opada w przypadku odwrotnym. Pomiędzy kolejnymi momentami, w których piłka jest najbardziej wzniesiona mija czas równy okresowi drgań fali.

Wynika stąd natychmiastowy wniosek: okres fali jest równy okresowi drgań piłki. Możemy więc policzyć prędkość fali.
Prędkość fali jest równa 1.5 m/s.

Zauważ, że wykorzystany wzór jest modyfikacją wzoru na drogę w ruchu jednostajnym prostoliniowym. Oznacza to, że przyjmować będziemy, że fala porusza się właśnie tym ruchem.


namysłowianin

« powrót do listy zadań

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Ruch falowy, akustyka
 
 Fizyka energia ruchu [0]
lepkosc cieczy wahadlo matematyczne [0]
Energetyka całkowita ksztaltow [0]
Gęstość cieczy. Trudne zadanie [0]
Prawa dynamiki, ruch po lini prostej [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 69
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna