Prosimy o wy³±czenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 19 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona g³ówna > Zadania z fizyki > Fale, ruch falowy, akustyka > Zadanie 11
Fale, ruch falowy, akustyka - Zadanie 11

Tre¶æ:
Powierzchnia czynna ucha ludzkiego wynosi 5cm2, a natê¿enie progu s³yszalno¶ci dla 1000Hz wynosi I0=10-12W/m2. Ile wynosi minimalna moc, jak± mo¿e zarejestrowaæ ludzkie ucho?

Dane:
S =5 cm2
I0 = 10-12 W/m2
f = 1000 Hz


Szukane:
Pmin = ?

Wzory:
Natê¿enie d¼wiêku


Rozwi±zanie:
Najpierw powiemy sobie co to jest natê¿enie fali (a wiêc i d¼wiêku). Otó¿ jest to ilo¶æ energii przenoszonej w pewnym czasie przez powierzchniê wystawion± prostopadle do kierunku rozchodzenia siê fali. Poniewa¿ praca, jak wiemy, jest równowa¿na energii, a stosunek pracy do czasu w jakim praca by³a wykonana to moc, wiêc mo¿emy powiedzieæ, ¿e natê¿enie fali (w naszym przypadku akustycznej) jest to stosunek mocy, jak± ta fala przenosi, do pola powierzchni wystawionej prostopadle do kierunku rozchodzenia siê fali.

Do celów naszego zadania pos³u¿ymy siê w³a¶nie t± definicj±:



Próg s³yszalno¶ci jest to natê¿enie najs³abszego (przy danej czêstotliwo¶ci fali akustycznej!) d¼wiêku, który mo¿e byæ us³yszany.

Po tym krótkim wstêpie teoretycznym mo¿emy przyst±piæ do obliczeñ. Ze wzoru na natê¿enie minimalne wyznaczymy moc minimaln±:



Teraz podstawiamy nasze dane i liczymy szukan± warto¶æ:




Minimalna moc dla ludzkiego ucha wynosi 5 . 10-16 W.


namys³owianin

« powrót do listy zadañ
Znalaz³e¶ b³±d w materiale? Skontaktuj siê z nami, przysy³aj±c adres strony, na której znajduje siê b³±d i informacjê o tym, czego dotyczy b³±d.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Do¶wiadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Ruch falowy, akustyka
 
 Co powoduje dylatacjê czasu [0]
si³y dzi³aj±ce na liny [0]
Gazy [1]
Punkt materialny - hellp me [0]
Proszê o pomoc w zadaniu! [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" u¿ywa plików cookies. S± to pliki instalowane w urz±dzeniach koñcowych osób korzystaj±cych z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jako¶ci ¶wiadczonych us³ug w tym dostosowania tre¶ci serwisu do preferencji u¿ytkownika, utrzymania sesji u¿ytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania tre¶ci reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, ¿e istnieje mo¿liwo¶æ okre¶lenia przez u¿ytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostêpu do informacji zawartych w plikach cookies za pomoc± ustawieñ przegl±darki lub konfiguracji us³ugi. Szczegó³owe informacje na ten temat dostêpne s± u producenta przegl±darki, u dostawcy us³ugi dostêpu do Internetu oraz w Polityce prywatno¶ci.
OK
 
© 2003-2022 Fizyka Jamnika. Online: 16
Wszystkie artyku³y i publikacje znajduj±ce siê w portalu Fizyka Jamnika s± chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materia³ów bez naszej zgody jest zabronione
Obs³uga informatyczna