Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Fale, ruch falowy, akustyka > Zadanie 17
Fale, ruch falowy, akustyka - Zadanie 17

Treść:
Punktowe źródło dźwięku emituje energię równomiernie we wszystkich kierunkach. W każdej sekundzie całkowicie wyemitowana energia wynosi 2mJ. Jaką ma wartość natężenie fali akustycznej w odległości 1m od źródła?

Dane:
E = 2 mJ = 2.10-3 J
t = 1 s
r = 1 m


Szukane:
I = ?

Wzory:
1. Natężenie fali akustycznej

2. Pole sfery


Rozwiązanie:
Zgodnie z definicją natężenie fali akustycznej jest to iloraz energii E przenoszonej w czasie t przez powierzchnię S ustawioną prostopadle do kierunku rozchodzenia się fali. W naszym przypadku taką powierzchnią jest sfera (czyli powierzchnia kuli bez środka).

Wobec tego możemy napisać wyrażenie na natężenie fali akustycznej w odległości r od jej źródła.Teraz możemy podstawić wartości liczbowe.
Natężenie fali wynosi 10-3/(2π) W/m2.


namysłowianin

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Ruch falowy, akustyka
 
 Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 20
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna