Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Fale, ruch falowy, akustyka > Zadanie 19
Fale, ruch falowy, akustyka - Zadanie 19

Treść:
Rowerzysta jedzie z prędkością 3m/s wzdłuż prostej między dwoma syrenami wydającymi dźwięk o częstości 500Hz każda. Prędkość dźwięku w powietrzu wynosi 330m/s. O jakiej częstotliwości dudnienie słyszy rowerzysta?

Dane:
vr = 3 m/s
f0 = 500 Hz
v = 330 m/s


Szukane:
fd = ?

Wzory:
Efekt Dopplera


Rozwiązanie:
Rozwiązanie tego zadania zaczniemy od wyjaśnienia sobie, co to są dudnienia. Jest to efekt nakładania się dwóch drgań harmonicznych o nieznacznie różniących się częstotliwościach polegający na modulacji amplitudy drgań. Częstotliwość modulacji (a więc i dudnienia) równa jest różnicy częstotliwości poszczególnych drgań. W życiu codziennym najczęściej spotykamy się z dudnieniem fal akustycznych.

W naszym zadaniu również mamy do czynienia z dudnieniem. Gwarantuje nam to efekt Dopplera. Policzmy więc częstotliwość fali akustycznej odbieranej przez rowerzystę i pochodzącej od syreny, do której się on zbliża:oraz pochodzącej od syreny, od której rowerzysta się oddala:Oczywiście zakładamy, że syrena pozostaje w spoczynku.
Policzmy teraz różnicę tych częstotliwości (jak pamiętamy jest ona równa częstotliwości dudnienia):Po podstawieniu wartości liczbowych otrzymujemy:
Rowerzysta słyszy dudnienie o częstotliwości 9.1 Hz.


namysłowianin

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Ruch falowy, akustyka
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 34
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna