Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Fale, ruch falowy, akustyka > Zadanie 6
Fale, ruch falowy, akustyka - Zadanie 6

Treść:
Fala mechaniczna przechodzi z ośrodka 1 do ośrodka 2 (patrz rysunek). Ile wynosi stosunek długości fal λ1 / λ2, jeżeli α=60o i β=45o?

Dane:
α = 60o
β = 45o


Szukane:
λ1 / λ2 = ?

Wzory:
1. Prawo załamania

2. Długość fali


Rozwiązanie:
Na początek zauważmy, że podczas załamania się fali nie zmienia się jej częstotliwość (a więc i okres, skutkiem czego jest to, że fala porusza się ruchem jednostajnym).

Korzystając z prawa załamania policzymy stosunek prędkości rozchodzenia się fal w obu ośrodkach.Pamiętaj, że prawo załamania traktuje o kątach nie przylegających do granicy środowisk, tylko o tych "po drugiej stronie", czyli przylegających do prostopadłej do granicy środowisk (czyli u nas przylegających do przerywanej linii na rysunku).
Napiszmy wyrażenia na długość fali w obu ośrodkachPodzielmy te dwa wyrażenia stronamiWykorzystując nasze wcześniejsze obliczenia możemy napisać:
namysłowianin

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Ruch falowy, akustyka
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 24
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna