Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Fale, ruch falowy, akustyka > Zadanie 7
Fale, ruch falowy, akustyka - Zadanie 7

Treść:
Punktowe źródło emituje falę o częstotliwości 25Hz. Prędkość rozchodzenia się fali wynosi 250m/s. Ile wynosi różnica faz drgań dwóch punktów odległych o 15m i 20m od źródła?

Dane:
ν = 25Hz
v = 250m/s
r1 = 15m
r2 = 20m


Szukane:
Δφ = ?

Wzory:
1. Równanie fali (patrz: zadanie 2)

2. Długość fali

3. Okres fali


Rozwiązanie:
Aby policzyć różnicę faz, musimy znać wartości poszczególnych faz w obu punktach. Wiemy także, że faza jest to kąt pod funkcją sinus w równaniu fali. Policzymy zatem różnicę faz w pewnej dowolnej chwili czasu t0.
Zapiszmy wobec tego najpierw fazy dla poszczególnych punktów:Natomiast we wzorze na długość fali musimy zastąpić okres częstotliwością (ponieważ właśnie to tę wartość mamy daną):Wszystko co już wiemy, wykorzystamy do liczenia szukanej różnicy faz:Podstawiając wartości liczbowe otrzymujemy:
Różnica faz w drgań dla tych punktów jest równa π (czyli 180o).


namysłowianin

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Ruch falowy, akustyka
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 19
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna