Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Fale, ruch falowy, akustyka > Zadanie 9
Fale, ruch falowy, akustyka - Zadanie 9

Treść:
Fala stojąca o częstotliwości 200Hz powstaje w ośrodku, w którym jej prędkość wynosi 400m/s. Ile wynosi odległość między sąsiednimi strzałkami tej fali?

Dane:
ν = 200Hz
v = 400m/s


Szukane:
x = ?

Wzory:
1. Długość fali

2. Częstotliwość

2. Związek między długością fali, a odległością między strzałkami


Rozwiązanie:
Fala stojąca jest szczególnym przypadkiem interferencji. Powstaje ona w wyniku nakładania się fal biegnących w przeciwne strony, ale mające te same okresy i identyczne amplitudy. Z takim przypadkiem fali mamy do czynienia, gdy fala emitowana przez źródło odbija się od przeszkody bez strat energii i wraca po tej samej prostej, nakładając się na falę padającą.
Ze wzoru na częstotliwość fali wyznaczamy jej okres:Teraz wstawiamy wyznaczony okres do wzoru na długość fali:Następnie długość fali do wzoru na odległość między strzałkami fali:I gotowe - podstawmy jeszcze wartości liczbowe:


Odległość między sąsiednimi strzałkami fali wynosi 1 metr.

namysłowianin

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Ruch falowy, akustyka
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 18
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna