Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Dualizm falowo-korpuskularny > Zadanie 1
Dualizm falowo-korpuskularny - Zadanie 1

Treść:
Ile wynosi długość fali, dla której przypada maksimum promieniowania ciała doskonale czarnego, którego temperatura równa się 37oC (stała Wiena wynosi b=2898µm.K?

Dane:
b = 2898 µm.K
t = 37oC


Szukane:
λMAX = ?

Wzory:
1. Prawo Wiena


Rozwiązanie:
Na początku musimy przeliczyć jednostki przy naszych danych.
Po pierwsze we wzorze Wiena, z którego za chwilę skorzystamy, używamy temperatury T w stopniach Kelvina. My mamy temperaturę t w stopniach Celsjusza, zamieniamy ją zgodnie ze wzorem:Po drugie jednostką przy stałej Wiena b jest mikrometr razy stopień Kelvina, który powinniśmy zamienić na metr razy stopień Kelvina. Nie zrobimy jednak tego, pamiętać musimy jednak, że wynik otrzymać możemy w mikrojednostkach.

Zadanie jest banalne. Aby wyliczyć długość fali, dla której przypada maksimum promieniowania ciała doskonale czarnego, korzystamy z prawa Wiena. Podstawiamy więc nasze daneWyliczmy jeszcze jednostkę:Zatem szukana długość fali wynosi około 9.35 mikrometrów.


Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Dualizm falowo-korpuskularny
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 14
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna