Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Dualizm falowo-korpuskularny > Zadanie 3
Dualizm falowo-korpuskularny - Zadanie 3

Treść:
Oblicz masę traconą przez Słońce w ciągu 1s na skutek promieniowania. Temperatura powierzchni Słońca wynosi 5800K.

Dane:
t = 1 s
T = 5800 K


Szukane:
m = ?

Wzory:
1. Zależność między masą i energią

2. Prawo Stefana-Boltzmanna


Rozwiązanie:
W tym zadaniu przydatna nam będzie zależność między energią i masą:gdzie c to oczywiście prędkość światła wynosząca 300 000 000 m/s.
Należy więc znać energię wypromieniowaną przez Słońce w każdej sekundzie. Energię wypromieniowaną przez każdy metr kwadratowy (czyli jednostkę) powierzchni Słońca w ciągu każdej sekundy (czyli jednostce czasu) możemy obliczyć z prawa Stefana-Boltzmanna.gdzie σ to stała Stefana mająca wartośćObliczenie energii wypromieniowanej przez całe Słońce wymagać będzie znajomości jego powierzchni, a więc (przy założeniu, że Słońce jest kulą) jego promienia. Tę daną trzeba wziąć z tablic:Czyli dla całej powierzchni Słońca S energia wypromieniowana przez nią będzie wynosićTa energia to energia wypromieniowana w ciągu czasu t. Jeżeli nie rozumiesz tego przejścia, zajrzyj do działu "Teoria". :)
Zatem porównując ten wzór z zależnością między masą i energią:Sprawdźmy jeszcze jednostkę:Zatem w ciągu sekundy Słońce traci ok. 4 400 000 ton.


Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Dualizm falowo-korpuskularny
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 18
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna