Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Dualizm falowo-korpuskularny > Zadanie 4
Dualizm falowo-korpuskularny - Zadanie 4

Treść:
Znajdź temperaturę pieca, jeżeli wiadomo, że z otworu o powierzchni 4cm2 promieniuje w ciągu 1 sekundy energia 22.7J. Promieniowanie otworu przyjąć za bliskie promieniowaniu ciała doskonale czarnego.

Dane:
S = 4 cm2
t = 1 s
E = 22.7 J


Szukane:
T = ?

Wzory:
1. Prawo Stefana-Boltzmanna


Rozwiązanie:
Ciało doskonale czarne? Nie mamy wyjścia - musimy skorzystać z prawa Stefana-Boltzmanna. Mówi ono, że energia emitowana w jednostce czasu z jednostki powierzchni jest proporcjonalna do czwartej potęgi temperatury bezwzględnej (czyli w stopniach Kelvina)Co oznacza jednostka czasu i jednostka powierzchni? To, że powyższy wzór jest słuszny, gdy energia emitowana jest w ciągu jednej sekundy z jednego metra kwadratowego powierzchni. Inaczej więc można powyższy wzór zapisać jako:Tak wyrażona energia E jest energią w dżulach i wyliczenie temperatury pozostaje tylko formalnością:σ to stała Stefana, powierzchnię natomiast musimy przeliczyć:Tak więc szukana temperatura:Sprawdzimy jeszcze dla pewności poprawność jednostki - powinien wyjść Kelvin:Wszystko się zgadza, więc piec ma temperaturę około 1000 K.


Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Dualizm falowo-korpuskularny
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 16
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna