Praca wyjścia elektronów z cezu wynosi W1=1.9eV, a z wolframu W2=4.5eV. Monochromatyczne promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali λ=4.10-7m i energii całkowitej E=4.95.10-17J pada za pierwszym razem na powierzchnię cezu, a za drugim razem - wolframu. Ile wynoszą liczby wybitych fotoelektronów z płytki cezowej i wolframowej?
|
Warunkiem zajścia zjawiska fotoelektrycznego jest to, aby energia padającego fotonu była równa co najmniej pracy wyjścia elektronów z metalu. Energię pojedynczego fotonu Ef policzymy korzystając ze wzoru
gdzie h to stała Plancka, a c - prędkość światła. Wartości obu stałych znaleźć można w każdych tablicach fizycznych.
Dla naszej długości fali promieniowania, energia kwantu (fotonu) wynosi:
Ponieważ my pracę wyjścia podaną mamy w innych jednostkach - elektronowoltach - musimy nasz wynik przeliczyć. Ponieważ jeden elektronowolt jest równy około
to nasza energia kwantu wynosi:
To teraz sprawdźmy, czy zachodzi zjawisko fotoelektryczne. Tak jak mówiłem, energia padającego fotonu musi być co najmniej równa pracy wyjścia elektronów z danego metalu.
Dla cezu:
zatem zjawisko fotoelektryczne zachodzi. Zobaczmy ile elektronów się wybije
Natomiast dla wolframu zjawisko fotoefekt nie zajdzie, ponieważ
Z płytki cezowej zostało wybitych 100 elektronów, a z wolframowej 0 elektronów.Jamnik
« powrót do listy zadańZnalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.