Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Kinematyka ruchu obrotowego - Zadanie 4

Treść:
Oblicz, co ile sekund wskazówka sekundowa pokrywa się ze wskazówką godzinową w zegarku. Zakładamy, że wskazówki przesuwają się płynnie.

Dane:


Szukane:
t = ?

Wzory:
1. Prędkość kątowa:


Rozwiązanie:
W t1 = 60 sekund wskazówka sekundowa obraca się o kąt α = 2.π rad. W tym samym czasie wskazówka minutowa obraca się o kąt β:

Zatem możemy policzyć prędkość kątową dla wskazówki minutowej ωα i wskazówki sekudnowej ωβ:

Mając prędkość kątową obu wskazówek możemy ułożyć dwa równania, które będą nam wyliczyły o ile obróciły się wskazówki od chwili początkowej:

Należy jednak zauwayżyć, że wartość α w przedziale czasu od 60 sekundy do 120 będzie większa bądź równa 2.π, a mniejsza bądź równa 4.π - czyli mówiąc prościej, wskazówka wykona pełen obrót i jeszcze trochę w przedziale czasu, w którym spodziewamy się znaleźć wynik. Tak więc aby kąt α' i β' były równe należy zmienić równanie drugie do postaci:

A następnie musimy znaleźć takie t aby α' i β' były sobie równe:

Odpowiedź:
Wskzaówka sekundowa i godzinowa pokrywają się co:
Zajec

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Czynniki chemiczne w bhp [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 43
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna