Prosimy o wy³±czenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 19 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona g³ówna > Zadania z fizyki > Kinematyka ruchu obrotowego > Zadanie 9
Kinematyka ruchu obrotowego - Zadanie 9

Tre¶æ:
Ko³o zamachowe wykonuj±ce n0 = 240 obr/min zatrzymuje siê w czasie t1 = 0.5 min. Przyjmuj±c, ¿e ruch jest jednostajnie zmienny obliczyæ, ile obrotów ko³o wykona do chwili zatrzymania siê.

Dane:
n0 = 240 obr/min
t1 = 0.5 min


Szukane:
n - ilo¶æ obrotów potrzebnych do zatrzymania ko³a

Wzory:
1. Droga k±towa:

2. Prêdko¶æ ko³owa:

T - okres
f - czêstotliwo¶æ

3. Przy¶pieszenie k±towe:



Rozwi±zanie:
Ko³o zamachowe wykonuje n0 = 240 obr / min, co oznacza, ¿e wykonuje:

Z tego wyznaczamy czêstotliwo¶æ, która wynos f = 4 Hz. Teraz mo¿emy skorzystaæ ze wzoru na prêdko¶æ, aby wyznaczyæ prêdko¶æ pocz±tkow±:

Znaj±c prêdko¶æ pocz±tkow± i czas potrzebny do zatrzymania ko³a, mo¿emy obliczyæ przy¶pieszenie jakie wystêpuje podczas zatrzymywania siê:

Teraz mamy, ju¿ wszystkie potrzebne zmienne do równania drogi k±towej, wiêc je tam podstawimy i wyliczymy o jaki k±t obróci³o siê ko³o podczas hamowania:

Wiemy, ¿e ko³o obróci³o siê o k±t α = π.f.t1. Gdy mierzymy k±t w radianach to pe³en obrót wynosi 2.π, tak wiêc aby wyliczyæ ile obrotów wykona³o ko³o nale¿y k±t α /(2.π):

Odpowied¼: Ko³o zamachowe podczas zatrzymywania sie wykona n = 60 obrotów.

Zajec

« powrót do listy zadañ
Znalaz³e¶ b³±d w materiale? Skontaktuj siê z nami, przysy³aj±c adres strony, na której znajduje siê b³±d i informacjê o tym, czego dotyczy b³±d.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Do¶wiadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Co powoduje dylatacjê czasu [0]
si³y dzi³aj±ce na liny [0]
Gazy [1]
Punkt materialny - hellp me [0]
Proszê o pomoc w zadaniu! [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" u¿ywa plików cookies. S± to pliki instalowane w urz±dzeniach koñcowych osób korzystaj±cych z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jako¶ci ¶wiadczonych us³ug w tym dostosowania tre¶ci serwisu do preferencji u¿ytkownika, utrzymania sesji u¿ytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania tre¶ci reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, ¿e istnieje mo¿liwo¶æ okre¶lenia przez u¿ytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostêpu do informacji zawartych w plikach cookies za pomoc± ustawieñ przegl±darki lub konfiguracji us³ugi. Szczegó³owe informacje na ten temat dostêpne s± u producenta przegl±darki, u dostawcy us³ugi dostêpu do Internetu oraz w Polityce prywatno¶ci.
OK
 
© 2003-2022 Fizyka Jamnika. Online: 26
Wszystkie artyku³y i publikacje znajduj±ce siê w portalu Fizyka Jamnika s± chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materia³ów bez naszej zgody jest zabronione
Obs³uga informatyczna