fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Zasady dynamiki Newtona > Zadanie 1
Zasady dynamiki Newtona - Zadanie 1

Treść:
Ciało poruszające się po prostej pod działaniem siły o wartości F=30N w czasie t=5s zmienia swą prędkość z v1=15m/s na v2=30m/s. Znajdź masę ciała.

Dane:
F = 30 N
Δt = 5 s
v1 = 15 m/s
v2 = 30 m/s
Szukane:
m = ?
Wzory:
1. II zasada dynamiki:

2. Wzór na przyspieszenie:

Rysunek:

Rozwiązanie:
W zadaniu mamy wyliczyć masę rozpatrywanego ciała. Ponieważ na ciało działa siła, która zmienia prędkość, skorzystajmy z wzoru wynikającego z II zasady dynamiki...

...a ponieważ mamy do policzenia masę:

Jak widać potrzebujemy jeszcze znaleźć wartość przyspieszenia a. Ponieważ prędkość rośnie, mamy tu do czynienia z ruchem jednostajnie przyspieszonym. Tak więc korzystamy z wzoru na przyspieszenie:

Δv oznacza przyrost prędkości w danym przedziale czasowym, czyli w naszym przypadku dla Δt = 5s przyrost prędkości jest równy:

Zatem nasz wzór na przyspieszenie przyjmuje postać:

i jak widać wszystkie wartości po prawej stronie wzoru mamy dane. Zatem ostatecznie:

Pozostaje nam tylko sprawdzić, czy otrzymaliśmy poprawną jednostkę, czyli w przypadku masy - kilogram. Jeśli tak, to oznaczać to będzie, że wszystko jest ok.

Wszystko się zgadza (pamiętaj, że odejmując od siebie takie same jednostki, otrzymujemy tę samą jednostkę, np. 5m - 2m = 3m).

Tak więc masa ciała wynosi 10 kg.


Jamnik

« powrót do listy zadań

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Zasady dynamiki Newtona
Ruch jednostajnie przyspieszony
 
 Energetyka całkowita ksztaltow [0]
Gęstość cieczy. Trudne zadanie [0]
Prawa dynamiki, ruch po lini prostej [0]
Gęstość gazów. [1]
Wyliczanie parametrów silnika [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 64
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna