fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Zasady dynamiki Newtona > Zadanie 13
Zasady dynamiki Newtona - Zadanie 13

Treść:
Pod jakim kątem (mierzonym względem poziomu) musi nachylić się człowiek, aby nie upaść w autobusie poruszającym się ruchem jednostajnie przyspieszonym z przyspieszeniem a=g/sqrt(3)?
sqrt(3) to w zapisie słownym pierwiastek z trzech.


Dane:
g = 9.8 m/s2
a = g / sqrt(3)
Szukane:
α = ?
Wzory:
1. Siła bezwładności:

2. Siła ciężkości:

Rysunek:

Rozwiązanie:
Siła bezwładności FB działająca na człowieka w autobusie ma przeciwny zwrot do zwrotu przyspieszenia. Na człowieka działa jeszcze oczywiście siła ciężkości Q. Wypadkowa tych sił pokazuje nam kierunek i kąt nachylenia, w jakim powinien stać człowiek, aby działające siły podtrzymywały go w równowadze (patrz rysunek). Z rysunku widzimy, że musimy skorzystać z tangensa (albo cotangensa) kąta α:

Teraz podstawiamy dane z zadania:

Z tabeli wartości tangensów (a najlepiej z pamięci) odczytujemy, że:

Tak więc w tym przypadku należy się pochylić o 60 stopni od pionu w kierunku jazdy autobusu. Radzę nie praktykować tego doświadczenia osobiście, gdyż autobusy zazwyczaj mają zmienne przyspieszenie, a obrażenia mogą być bolesne. :)

Jamnik

« powrót do listy zadań

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Zasady dynamiki Newtona
 
 lepkosc cieczy wahadlo matematyczne [0]
Energetyka całkowita ksztaltow [0]
Gęstość cieczy. Trudne zadanie [0]
Prawa dynamiki, ruch po lini prostej [0]
Gęstość gazów. [1]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 66
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna