Prosimy o wy³±czenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona g³ówna > Zadania z fizyki > Tarcie > Zadanie 11
Tarcie - Zadanie 11

Tre¶æ:
Cia³o zsuwa siê po równi pochy³ej, tworz±cej z poziomem k±t α=45o. Zale¿no¶æ przebytej przez cia³o drogi s do czasu t dana jest równaniem s=Ct2, gdzie C=1.73m/s2. Znale¼æ wspó³czynnik tarcia cia³a o równiê.

Dane:
α = 45 o
s = Ct2
C = 1.73 m/s2
g = 9.8 m/s2


Szukane:
f = ?

Wzory:
1. Si³a tarcia:

2. Si³a ciê¿ko¶ci:

3. II zasada dynamiki:

4. Równia pochy³a
5. Wzór na drogê w ruchu jednostajnie przyspieszonym:


Rysunek:

Rozwi±zanie:
To zadanie nie jest trudne! :)
Chcemy wyliczyæ wspó³czynnik tarcia f. Nie mamy innego wyj¶cia, jak skorzystaæ ze wzoru na tarcie i po prostym jego przekszta³ceniu otrzymamy:


Si³± nacisku N na nasz± równiê jest w tym przypadku si³a F2, bêd±ca sk³adow± si³y ciê¿ko¶ci, jaka dzia³a na cia³o i wyra¿amy j± wzorem:

Potrzebujemy jeszcze znale¼æ tarcie T. zapisujemy wiêc równanie II zasady dynamiki dla naszego cia³a poruszaj±cego siê z przyspieszeniem a:

gdzie m to masa cia³a, a F1 to si³a, która jest sk³adow± si³y ciê¿ko¶ci (patrz temat "Równia pochy³a") i okre¶lana jest wzorem:

Zatem wyprowadzamy wzór na tarcie T:

Ale zaraz... nie mamy warto¶ci przyspieszenia. Spójrzmy na równanie drogi od czasu, które mamy dane. Zak³adamy, ¿e prêdko¶æ pocz±tkowa cia³a na równi by³a równa zeru. Cia³o porusza siê ruchem jednostajnie przyspieszonym, a przebyt± przez niego drogê wyra¿amy wzorem:

My mamy jednak dany inny wzór. Zauwa¿my, ¿e warto¶æ C jest warto¶ci± przyspieszenia (patrz na jednostkê). Zatem spójrzmy jeszcze raz na wzory:

Tak naprawdê to ten sam wzór, w którym nale¿y zastosowaæ zale¿no¶æ:

I mamy przyspieszenie.
Pozostaje nam ju¿ tylko podstawiæ otrzymane dane do wyprowadzonego na pocz±tku wzoru na wspó³czynnik tarcia:


Tak wiêc wspó³czynnik tarcia cia³a o równiê wynosi 0.5. Pamiêtajmy, ¿e wspó³czynnik tarcia jest warto¶ci± bez jednostki.

Jamnik

« powrót do listy zadañ
Znalaz³e¶ b³±d w materiale? Skontaktuj siê z nami, przysy³aj±c adres strony, na której znajduje siê b³±d i informacjê o tym, czego dotyczy b³±d.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Do¶wiadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Tarcie
II zasada dynamiki
Równia pochy³a
Ruch jednostajnie przyspieszony
Podstawy trygonometrii
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencja³ spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" u¿ywa plików cookies. S± to pliki instalowane w urz±dzeniach koñcowych osób korzystaj±cych z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jako¶ci ¶wiadczonych us³ug w tym dostosowania tre¶ci serwisu do preferencji u¿ytkownika, utrzymania sesji u¿ytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania tre¶ci reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, ¿e istnieje mo¿liwo¶æ okre¶lenia przez u¿ytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostêpu do informacji zawartych w plikach cookies za pomoc± ustawieñ przegl±darki lub konfiguracji us³ugi. Szczegó³owe informacje na ten temat dostêpne s± u producenta przegl±darki, u dostawcy us³ugi dostêpu do Internetu oraz w Polityce prywatno¶ci.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 17
Wszystkie artyku³y i publikacje znajduj±ce siê w portalu Fizyka Jamnika s± chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materia³ów bez naszej zgody jest zabronione
Obs³uga informatyczna