Cia³o poruszaj±ce siê po poziomej powierzchni z prêdko¶ci± pocz±tkow± v0 zatrzymuje siê po przebyciu drogi s. Ile wynosi wspó³czynnik tarcia o tê powierzchniê?
|
Naszym zadaniem jest policzenie wspó³czynnika tarcia f. Wykorzystujemy wiêc wzór pierwszy, przekszta³camy go i otrzymujemy:
Tak wiêc nasz wspó³czynnik bêdzie równy ilorazowi warto¶ci si³y tarcia przez warto¶æ si³y nacisku. Si³± nacisku N w naszym przypadku jest si³a ciê¿ko¶ci Q, zatem:
Musimy wyliczyæ si³ê tarcia T.
Mamy do czynienia z ruchem prostoliniowym jednostajnie opó¼nionym. Si³± tarcia jest tutaj si³a, która powoduje hamowanie cia³a z opó¼nieniem a. Si³ê tak± wyra¿amy wzorem (z II zasady dynamiki):
Potrzebujemy znale¼æ opó¼nienie a (masy nam siê uproszcz±). Korzystamy z wzoru na opó¼nienie (przyspieszenie), pamiêtaj±c, ¿e Δv to w ruchu opó¼nionym ró¿nica prêdko¶ci pocz±tkowej i koñcowej. A poniewa¿ prêdko¶æ koñcowa równa jest zeru, to:
Nie mamy czasu. :|
Trzeba go wiêc wyliczyæ, korzystaj±c ze wzoru na drogê:
Teraz ju¿ mamy wszystko. Podstawiamy:
Otrzymali¶my wzór na jednostkê tarcia, sprawd¼my jeszcze jednostkê:
Wszystko siê zgadza, poniewa¿ wspó³czynnik tarcia f jest liczb± niemianowan±. Zadanie rozwi±zane!Jamnik
« powrót do listy zadañZnalaz³e¶ b³±d w materiale? Skontaktuj siê z nami, przysy³aj±c adres strony, na której znajduje siê b³±d i informacjê o tym, czego dotyczy b³±d.