Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Wyprowadzenia wzorów > Wyznaczanie różnicy potencjałów między dwoma punktami obwodu z prądem
Fizyka - Wyznaczanie różnicy potencjałów między dwoma punktami obwodu z prądem

Jak wyznaczać różnicę potencjałów między dwoma punktami obwodu, pokażemy na przykładzie schematu przedstawionego na rysunku poniżej.


Przyjmiemy:
ε1 = 12 V, ε2 = 2 V
R1 = 4 Ω, R2 = 2 Ω, R3 = 2 Ω
rW = 1 Ω

Wyznaczamy różnicę potencjałów między punktami A i B oraz C i B:
Zaczniemy od obliczenia natężenia prądu I płynącego w obwodzie na podstawie drugiego prawa Kirchhoffa. Ponieważ ε1 > ε2, więc prąd w obwodzie płynie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wybieramy więc jakiś punkt obwodu (np. C) i przesuwamy się zgodnie z kierunkiem natężenia I aż dojdziemy z powrotem do tego samego punktu. W między czasie zapisujemy spadki i wzrosty potencjałów wzdłuż linii przejścia:


Aby wyznaczyć UAB, z punktu B przesuwamy się zgodnie z kierunkiem natężenia prądu I do punktu A i zapisujemy spadki i wzrosty potencjałów wzdłuż linii przejścia. Naturalnie można wyjść z punktu A w stronę punktu B przeciwnie do kierunku natężenia prądu I, nie ma to żadnego znaczenia. Należy natomiast pamiętać, że przesuwając się zgodnie z kierunkiem natężenia prądu na oporach występują spadki potencjałów.


Analogicznie, aby wyznaczyć UCB z punktu C przesuwamy się zgodnie z kierunkiem natężenia prądu do punktu B:


Zwróćmy uwagę na różne znaki przy SEM ogniw, związane z ich różnymi rolami w obwodzie: silniejsze ε1 wywołuje prąd w obwodzie, natomiast słabsze ε2 "niweluje" częściowo rolę ε1.
Gdyby ε1 = ε2, to w obwodzie w ogóle nie płynąłby prąd, czyli I = 0.« powrót do listy wyprowadzeń
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Prąd elektryczny II
Zadania z prądu elektrycznego (cz. 2)
 
 Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 21
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna