Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Pole grawitacyjne > Zadanie 9
Pole grawitacyjne - Zadanie 9

Treść:
Przyspieszenie na powierzchni pewnej planety będącej kulą o promieniu R wynosi g. Ile wynosi średnia gęstość tej planety?

Dane:
R
g


Szukane:
ρ = ?

Wzory:
1. Siła grawitacji

2. Siła ciężkości

3. Gęstość ciała

4. Objętość kuli


Rozwiązanie:
Szukamy gęstości planety, skorzystać więc musimy z ogólnego wzoru na gęstość ciałagdzie M to masa planety, a V - jej objętość.
Przyjmujemy, że nasza planeta jest kulą, korzystamy więc ze wzoru na objętość kuli:gdzie R to promień naszej planety. Wstawiamy ten wzór do wzoru na gęstośćNie jest nam znana niestety masa planety M, znamy jednak przyspieszenie grawitacyjne planety g. Dlaczego nie mielibyśmy skorzystać z prawa powszechnego ciążenia (siły grawitacji)? Załóżmy, że umieszczamy na powierzchni naszej planety jakieś ciało o masie m. Na takie ciało działa zarówno siła grawitacji FG i siła ciężkości Q:A przecież te siły to nic innego jak... to samo :)
Zatem:I w ten sposób mamy masę planety wyrażoną danymi - pamiętaj, że G to stała grawitacji, której wartość znajdziesz w każdych szanujących się tablicach fizycznych.
Wstawiamy naszą masę do wzoru na gęstość i otrzymujemy nasze rozwiązanie:
Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Pole grawitacyjne
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 29
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna