Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Prąd elektryczny II > Zadanie 14
Prąd elektryczny II - Zadanie 14

Treść:
Po zamknięciu klucza K na kondensatorze o pojemności 10mF zgromadził się ładunek 10mC. Oblicz natężenie prądu płynącego w tym obwodzie i siłę elektromotoryczną, jeżeli R=1Ω i r=3Ω?

Dane:
C = 10 mF = 0.01 F
Q = 10 mC = 0.01 C
R = 1 Ω
r = 3 Ω


Szukane:
I = ?
ε = ?


Wzory:
1. Pojemność elektryczna

2. Natężenie prądu

3. Prawo Ohma

4. Szeregowe łączenie oporników

Rozwiązanie:
Po zamknięciu klucza K kondensator o pojemności C naładuje się ładunkiem Q. Przekształcając wzór na pojemność elektryczną otrzymamy napięcie panujące na oporniku R:

A teraz mając napięcie U i wartość oporu R, możemy korzystając z prawa Ohma wyliczyć natężenie prądu płynącego przez ten opornik. Pamiętajmy, że przez kondensator prąd nie płynie, więc pozostaje nam szeregowy układ oporników, w którym wszędzie natężenie prądu jest identyczne

Wartość siły elektromotorycznej znajdziemy przekształcając wzór na natężenie. Będzie więc to iloczyn natężenia prądu I przez sumę oporu wewnętrznego i oporu zewnętrznego (całkowitego). Ponieważ jest to układ szeregowy, to opór zastępczy będzie równy:

Obliczamy SEM:

Natężenie prądu płynącego w obwodzie wynosi 1 A, zaś siła elektromotoryczna (SEM) ma wartość 6 V.

Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Prąd elektryczny II
Prawo Ohma
Łączenie oporników
Pojemność kondensatora
 
 Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 17
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna