Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Prąd elektryczny II > Zadanie 8
Prąd elektryczny II - Zadanie 8

Treść:
Do ogniwa o SEM 6V i oporze wewnętrznym podłączono żarówkę o oporze . Ile wynosi różnica potencjałów na biegunach tego ogniwa?

Dane:
ε = 6 V
r = 2 Ω
R = 4 Ω


Szukane:
ΔV = ?

Wzory:
1. Natężenie prądu

2. Prawo Ohma

Rysunek:

Rozwiązanie:
Spójrzmy na dwa powyższe rysunki. One tak naprawdę przedstawiają to samo. Drugi rysunek stosowaliśmy, dopóki nie dowiedzieliśmy się, że jest coś takiego jak siła elektromotoryczna ogniwa (SEM). Czym to się jednak różni?
Siła elektromotoryczna uwzględnia opór wewnętrzny ogniwa lub układu. Jeśli mi nie wierzycie, to przypomnijcie sobie wzór na natężenie prądu


Czyli wychodzi, że napięcie to nic innego jak SEM minus opór wewnętrzny. Dlatego to w pierwszym dziale pomijaliśmy opór wewnętrzny, uznając za źródło prądu napięcie panujące w obwodzie. Ale teraz jesteśmy mądrzejsi. I to wykorzystamy!

Mamy jakiś obwód. Naszym opornikiem zewnętrznym R jest żarówka, dodatkowo mamy opór wewnętrzny r. Szukamy różnicy potencjałów, czyli napięcia na biegunach baterii. To napięcie nazywamy też napięciem użytecznym.
Jak je znaleźć? No właśnie:


Nie mamy natężenia I, więc je znajdujemy:

Tak więc szukane napięcie (czyli różnica potencjałów):

Różnica potencjałów na biegunach ogniwa wynosi 4 V.

Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Prąd elektryczny II
Prawo Ohma
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 17
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna