Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Prąd elektryczny II > Zadanie 9
Prąd elektryczny II - Zadanie 9

Treść:
Do ogniwa o sile elektromotorycznej ε=12V i oporze wewnętrznym r podłączono odbiornik o oporze R=5Ω. Woltomierz włączony do obwodu tak, jak na rysunku wskazuje napięcie 10V. Ile wynosi opór wewnętrzny r?

Dane:
ε = 12 V
R = 5 Ω
U = 10 V


Szukane:
r = ?

Wzory:
1. Natężenie prądu

2. Prawo Ohma

3. Napięcie użyteczne

Rozwiązanie:
To zadanie jest podobne do zadania poprzedniego (ósmego). Mamy baterię o SEM ε i oporze wewnętrznym r (opór wewnętrzny teraz ma bateria, a nie obwód). Mamy też napięcie użyteczne panujące w obwodzie, czyli te, które wykrywa woltomierz podłączony do opornika (odbiornika).
Zatem podobnie jak poprzednio:


Stąd wyliczymy nasz szukany opór wewnętrzny

Potrzebujemy jeszcze znaleźć natężenie prądu I płynącego w obwodzie. W tym celu możemy skorzystać z jednego ze dwóch wzorów:

Pierwszy wzór, to wzór na natężenie z uwzględnieniem SEM, a drugi z uwzględnieniem napięcia użytecznego. Tak naprawdę te wzory przedstawiają nam to samo, my jednak skorzystamy z tego drugiego, bo nie ma w nim niewiadomej r - ułatwi to nam liczenie.
Tak więc:


Opór wewnętrzny ogniwa wynosi 1 Ω.

Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Prąd elektryczny II
Prawo Ohma
 
 Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 16
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna