fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Ruch harmoniczny (drgający) > Zadanie 1
Ruch harmoniczny (drgający) - Zadanie 1

Treść:
Ciało wykonuje drgania harmoniczne o okresie T=3s i amplitudzie A=10cm. W chwili początkowej znajduje się w położeniu równowagi. Jaka będzie odległość ciała od położenia równowagi po upływie 1/4 sekundy?

Dane:
T = 3 s
A = 10 cm = 0.1 m
t = 1/4 s
Szukane:
x = ?
Wzory:
1. Ruch harmoniczny prosty:

Rysunek:

Rozwiązanie:
W chwili początkowej (t = 0) ciało znajdowało się w położeniu równowagi (czyli wychylenie x = 0). Przyjmujemy, że faza początkowa φ wynosi zero.
Spójrzmy na rysunek - odzwierciedla on dokładnie naszą sytuację. Ciało porusza się ruchem harmonicznym o amplitudzie A = 10 cm i okresie T = 3 s. Mamy znaleźć wychylenie x po upływie ćwierci sekundy. Na rysunku zaznaczyliśmy je czerwoną kropką. Widzimy, że wartość tego wychylenia wynosi 5. Ale my to spróbujemy wyliczyć (rysowanie dokładnego wykresu nie jest łatwą rzeczą, dlatego wyliczenia są dla nas jedyną odpowiedzią).

W ruchu harmonicznym prostym wychylenie definiujemy jako funkcję zależną od czasu:


Zauważ, że wszystkie wartości mamy już zdefiniowane, oprócz stałej ω. Stała ta zależy od okresu T i jest definiowana jako

Tak więc widzimy, że zadanie nie jest trudne, trzeba tylko podstawić wartości do wzoru:

Odległość ciała od położenia równowagi po upływie 1/4 sekundy wynosi 5 centymetrów.

Jamnik

« powrót do listy zadań

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Ruch harmoniczny
 
 lepkosc cieczy wahadlo matematyczne [0]
Energetyka całkowita ksztaltow [0]
Gęstość cieczy. Trudne zadanie [0]
Prawa dynamiki, ruch po lini prostej [0]
Gęstość gazów. [1]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 56
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna