Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Ruch harmoniczny (drgający) > Zadanie 6
Ruch harmoniczny (drgający) - Zadanie 6

Treść:
Ciało wykonuje drgania o okresie T=4s i amplitudzie A=0.2m. Oblicz wartości prędkości oraz przyspieszenia w położeniu maksymalnego wychylenia.

Dane:
T = 4 s
A = 0.2 m


Szukane:
v = ?
a = ?


Wzory:
1. Prędkość

2. Przyspieszenie


Rozwiązanie:
Przyjmujemy, że faza początkowa jest równa zeru (jej wartość i tak nie zmieni nam obliczeń, więc ułatwimy sobie zapis).
Na początku trzeba przypomnieć sobie teorię. Otóż w punkcie maksymalnego wychylenia (x = A) prędkość jest zawsze równa zeru, gdyż zmienia ona kierunek. Przyspieszenie natomiast jest wtedy przyspieszeniem maksymalnym i oblicza się je ze wzoru:


Znak minus przy przyspieszeniu nie oznacza, że przyspieszenie jest ujemne, tylko to, że przyspieszenie jest zwrócone przeciwnie do przesunięcia. Jeżeli liczymy wartość przyspieszenia, znak minus pomijamy

Pamiętajmy, że

Stąd:

W punkcie maksymalnego wychylenia prędkość jest zawsze równa zeru, natomiast przyspieszenie jest maksymalne i w naszym przypadku wynosi ono około 0.49 m/s2.

Jamnik

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Ruch harmoniczny
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 16
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna