Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Fale, ruch falowy, akustyka > Zadanie 12
Fale, ruch falowy, akustyka - Zadanie 12

Treść:
Poziom natężenia dźwięku o częstotliwości 1000Hz wynosi 40dB. Jaki poziom natężenia będzie miał dźwięk o natężeniu 1000 razy większym i takiej samej częstotliwości?

Dane:
f = 100 Hz
Λ1 = 40 dB = 4 B
I2 = 1000 I1
I0 = 10-12 W/m2


Szukane:
Λ2 = ?

Wzory:
Poziom natężenia dźwięku


Rozwiązanie:
Na początek wyjaśnimy sobie co to jest i po co wprowadzono poziom natężenia dźwięku. Narządy zmysłów człowieka (w tym ucho) są bardzo niedokładne i odbierane przez nie wrażenia nie są proporcjonalne do wielkości bodźców. Można się o tym łatwo przekonać. Gdy wejdziemy do hali, w której pracuje 10 maszyn, a następnie do drugiej, w której pracuje 50 maszyn, to nie dostrzeżemy żadnej różnicy. Dopiero po wejściu do hali, w której pracuje 100 maszyn usłyszymy różnicę. Z tego właśnie powodu wprowadza się w akustyce jeszcze jedno pojęcie - poziom natężenia fali akustycznej. Wielkość tę definiujemy wzorem:Jednostką tej wielkości fizycznej jest bel oraz jednostka 10 razy mniejsza decybel.

Wróćmy jednak do zadania. Najpierw policzymy natężenie dźwięku, gdy jego poziom natężenia jest równy 40dB. W tym celu przekształcimy wzór na Poziom natężenia dźwięku:Teraz pomnóżmy tę wartość przez 1000Wstawmy tak policzone natężenie do wzoru na poziom natężenia dźwiękuTeraz podstawmy wartości liczbowe
Szukany poziom natężenia dźwięku wynosi 70 dB.


namysłowianin

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Ruch falowy, akustyka
 
 I Zasada dynamiki Newtona [0]
Potencjał spoczynkowy [0]
zadannie [0]
wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 19
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna