Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl  ::  mamy 18 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Zadania z fizyki > Optyka, odbicie i załamanie światła, soczewki > Zadanie 5
Optyka, odbicie i załamanie światła, soczewki - Zadanie 5

Treść:
Wiązka światła pada na powierzchnię cieczy, dla której współczynnik załamania n=1.4. Promień odbity jest całkowicie spolaryzowany. Jaki jest kąt załamania promieni?

Dane:
n = 1.4

Szukane:
β = ?

Wzory:
1. Zależność między współczynnikiem załamania a kątem Brewstera

2. Prawo załamania

Rysunek:

Rozwiązanie:
Światło może ulegać polaryzacji przy odbiciu od powierzchni przezroczystych izolatorów (np. szkło, woda). Całkowita polaryzacja zachodzi dla określonego kąta padania, zwanego kątem Brewstera. Jest to taki kąt, przy którym promień złamany i odbity tworzą kąt prosty. Pokazać można, że kąt Brewstera jest związany ze współczynnikiem załamania materiału odbijającego wzoremZ wzoru tego można wyznaczyć ten kątTeraz, korzystając z prawa załamania, wyznaczymy kąt załamaniaPo podstawieniu wartości liczbowych otrzymujemyKąt załamania promieni wynosi β=35o30'.


namysłowianin

« powrót do listy zadań
Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Optyka, odbicie i załamanie światła, soczewki
 
 Proszę o pomoc. Zadanka z fizyki. [2]
Średnia gęstość Słońca [0]
Fizyka natężenie [0]
zadanie [0]
Fizyka gęstość [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2021 Fizyka Jamnika. Online: 43
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna