Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Nobel z fizyki 2007 > Procedura przyznawania Nagrody Nobla
Procedura przyznawania Nagrody Nobla

Królewska Szwedzka Akademia Nauk jest odpowiedzialna za wybór laureatów Nagrody Nobla w Fizyce spośród kandydatów rekomendowanych przez Komitet Noblowski dla fizyki. Komitet Noblowski jest organem, który nominuje i dobiera końcowych kandydatów do Nagrody. Składa się on z pięciu członków, ale od wielu lat Komitet uzupełniają dodatkowi członkowie z tymi samymi prawami podczas głosowania nad kandydaturami.

Kto może dostać Nagrodę Nobla z fizyki?

Kandydaci do Nagrody Nobla z fizyki są przedstawiani przez naukowców, których Komitet Noblowski powołał do tego celu. Żaden z naukowców nie może mianować siebie, ani żadnego powołanego.

Jak wyłania się zwycięzcę?

Wrzesień - Komitet Noblowski powołuje około 3000 osób spośród profesorów pracujących w uczelniach na całym świecie, poprzednich laureatów Nagrody Nobla z fizyki i chemii oraz członków Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk do odnalezienia najlepszych kandydatów do nagrody.

Luty - kandydatury spływają do Komitetu Noblowskiego do 31 stycznia. Komitet przegląda je i dobiera wstępnych kandydatów do Nagrody. Zazwyczaj około 250-350 nazwisk mianowanych jest po kilka razy.

Marzec-maj - Komitet Noblowski przesyła wybrane kandydatury do specjalnie powołanych ekspertów, którzy dokonują oceny dotychczasowej pracy kandydatów.

Czerwiec-sierpień - Komitet Noblowski przedkłada raport z nazwiskami kandydatów do wiadomości Akademii Nauk. Sprawozdanie jest podpisywane przez wszystkich członków Komitetu.

Wrzesień - Komitet Noblowski oddaje do rozpatrzenia swoje sprawozdanie z nazwiskami końcowych kandydatów wszystkim członkom Akademii. Instytut Fizyki Akademii Nauk zbiera się dwukrotnie i dyskutuje nad sprawozdaniem.

Październik - na początku tego miesiąca Akademia wybiera laureata Nagrody Nobla z fizyki poprzez głosowanie. Wygrywa kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów. Decyzja jest końcowa i nieodwołalna. Wyniki głosowania ogłaszane są światu.

Grudzień - 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla, odbywa się w Sztokholmie ceremonia wręczenia Nagród Nobla z wszystkich dziedzin, gdzie każdy laureat dostaje medal, dyplom oraz dokument potwierdzający otrzymanie Nagrody.

Czy pozostałe nominacje są ujawniane?

Zasady Fundacji Nobla zabraniają ujawniania informacji o nominacjach do Nagrody przez 50 lat. Dotyczy to zarówno nominowanych, jak i nominujących oraz wszelkich innych osób opiniujących kandydatury.

(na podstawie nobelprize.org)


 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Alfred Nobel
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 18
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna