fizyka.org  ::  fizyka.jamnika.pl

Fizyka
Fizyka
Strona główna
Twoje konto
Płatności
FORUM
Szukaj
FAQ
O nas
 
Strona główna > Artykuły - Fizyka > Nobel z fizyki 2007 > Procedura przyznawania Nagrody Nobla
Procedura przyznawania Nagrody Nobla

Królewska Szwedzka Akademia Nauk jest odpowiedzialna za wybór laureatów Nagrody Nobla w Fizyce spośród kandydatów rekomendowanych przez Komitet Noblowski dla fizyki. Komitet Noblowski jest organem, który nominuje i dobiera końcowych kandydatów do Nagrody. Składa się on z pięciu członków, ale od wielu lat Komitet uzupełniają dodatkowi członkowie z tymi samymi prawami podczas głosowania nad kandydaturami.

Kto może dostać Nagrodę Nobla z fizyki?

Kandydaci do Nagrody Nobla z fizyki są przedstawiani przez naukowców, których Komitet Noblowski powołał do tego celu. Żaden z naukowców nie może mianować siebie, ani żadnego powołanego.

Jak wyłania się zwycięzcę?

Wrzesień - Komitet Noblowski powołuje około 3000 osób spośród profesorów pracujących w uczelniach na całym świecie, poprzednich laureatów Nagrody Nobla z fizyki i chemii oraz członków Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk do odnalezienia najlepszych kandydatów do nagrody.

Luty - kandydatury spływają do Komitetu Noblowskiego do 31 stycznia. Komitet przegląda je i dobiera wstępnych kandydatów do Nagrody. Zazwyczaj około 250-350 nazwisk mianowanych jest po kilka razy.

Marzec-maj - Komitet Noblowski przesyła wybrane kandydatury do specjalnie powołanych ekspertów, którzy dokonują oceny dotychczasowej pracy kandydatów.

Czerwiec-sierpień - Komitet Noblowski przedkłada raport z nazwiskami kandydatów do wiadomości Akademii Nauk. Sprawozdanie jest podpisywane przez wszystkich członków Komitetu.

Wrzesień - Komitet Noblowski oddaje do rozpatrzenia swoje sprawozdanie z nazwiskami końcowych kandydatów wszystkim członkom Akademii. Instytut Fizyki Akademii Nauk zbiera się dwukrotnie i dyskutuje nad sprawozdaniem.

Październik - na początku tego miesiąca Akademia wybiera laureata Nagrody Nobla z fizyki poprzez głosowanie. Wygrywa kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów. Decyzja jest końcowa i nieodwołalna. Wyniki głosowania ogłaszane są światu.

Grudzień - 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla, odbywa się w Sztokholmie ceremonia wręczenia Nagród Nobla z wszystkich dziedzin, gdzie każdy laureat dostaje medal, dyplom oraz dokument potwierdzający otrzymanie Nagrody.

Czy pozostałe nominacje są ujawniane?

Zasady Fundacji Nobla zabraniają ujawniania informacji o nominacjach do Nagrody przez 50 lat. Dotyczy to zarówno nominowanych, jak i nominujących oraz wszelkich innych osób opiniujących kandydatury.

(na podstawie nobelprize.org) 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
 
 Alfred Nobel
 
 Zadanie z prądu stałego [0]
Fizyka szkola srednia wzor na co? [1]
[OD ADMINA] zmiana regulaminu forum! [8]
Fizyka energia ruchu [0]
lepkosc cieczy wahadlo matematyczne [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2018 Fizyka Jamnika, Wszelkie prawa zastrzeżone. Online: 53
Fronty meblowe:Katalog stron
Obsługa informatyczna