Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie.

fizyka.org  ::  mamy 20 lat!

Fizyka
Fizyka
 
Strona główna > Teoria fizyki > Pole elektrostatyczne

Fizyka - Teoria - Elektrostatyka. Ładunek elektryczny

Elektrostatyka to nauka zajmująca się ładunkami będącymi w spoczynku. Istnieją dwa rodzaje ładunków: dodatnie (+) i ujemne (-).
Ładunki różnoimienne przyciągają się, zaś jednoimienne odpychają.

Ciało przestaje być obojętne elektrycznie, gdy ma nadmiar lub niedomiar elektronów w stosunku do ilości protonów w jądrach atomowych.
Ciało jest naelektryzowane dodatnio ładunkiem q1 > 0, gdy odda innemu ciału część elektronów, natomiast ciało ma ładunek ujemny q2 < 0, gdy pobierze pewną ilość elektronów.
Elektrony mogą się przemieszczać z jednego ciała na drugie przy wzajemnym pocieraniu ciał (elektryzowanie przez tarcie) lub przy ich zetknięciu. Ile elektronów odda jedno z ciał tyle drugie pobierze. Sumaryczna ilość ładunku w obu ciałach pozostanie taka sama...


...i jest to treścią zasady zachowania ładunku:
W układzie odizolowanym elektrycznie całkowity ładunek elektryczny nie zmienia się w czasie.
W układzie SI jednostką ładunku jest kulomb oznaczany symbolem C. Kulomba możemy wyznaczyć poprzez jednostki podstawowe:


W zadaniach przyda nam się wartość ładunku elementarnego:



Zobacz też: Układ SI Zadanie 5

Znalazłeś błąd w materiale? Skontaktuj się z nami, przysyłając adres strony, na której znajduje się błąd i informację o tym, czego dotyczy błąd.

 
 Teoria
Wyprowadzenia wzorów
Zadania fizyczne
Doświadczenia fizyczne
Tablice fizyczne
Biografie fizyków
FORUM
Oferty pracy
 
 Rozwiązane zadania do tego działu
Kondensatory
 
 wykres energii potencjalnej w czasie [0]
Zadanie z elektrotechniki - rezystory [1]
fale elektromagnetyczne [0]
mechanika [0]
Zadanie z równia pochyłą [0]
 
Serwis "Fizyka Jamnika" używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności.
OK
 
© 2003-2023 Fizyka Jamnika. Online: 31
Wszystkie artykuły i publikacje znajdujące się w portalu Fizyka Jamnika są chronione prawem autorskim
Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów bez naszej zgody jest zabronione
Obsługa informatyczna